Vücudumuzda yer alan kurtçukların şeker hastalığına etkisi var mı?

Diyabet hastalığı ülkemizde oldukça sık görülmektedir. Her 10 insandan ikisi şeker hastalığına yakalanmaktadır. Şeker hastalığının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Son zamanlarda gündeme gelen vücudumuzda yer alan kurtçukların şeker hastalığına da etkisi olabileceği konusu. Peki bu kurtçukların şeker hastalığına etkisi var mı? Detaylar yazımızın devamında yer alıyor…

Diyabet hastalığının sebeplerinden birisi de görme bulanıklığı olarak söylenmektedir. Pek çok belirtiye sahip olan diyabet, görme bulanıklığı ile de belli olmaktadır. Genellikle diyabet hastalığının ilk evrelerinde görme bulanıklığı oldukça kendini belli etmektedir. Peki yüzümüzde yer alan kurtçukların şeker hastalığına etkisi var mı? Demodex folliculorum adı verilen yüzümüzün, göz kapaklarımızın kıllarının içinde yer aldığı söylenmekte ve diyabet hastalığı ile de etkisi olduğu söylenmektedir. Peki bu kurtçukların hastalığa etkisi olumlu mu, olumsuz mu? Bu konuda ise hala net bir bilgi bulunmamaktadır.

Demodex Folliculorum adı verilen kurtçuk nedir?

Demodex Folliculorum

Zararsız bir tür kurtçuktur. Şu an bunu okuyan herkesin yüzünde vardır. 20 bin yıldır insanlarla birlikte yaşamaktadır.

Demodex Folliculorum

Genelde kirpik diplerinde yaşamaktadır. Gözeneklere saklanıp gece uykudan sonra çıktıkları düşünülmektedir. Hatta uykumuzun gelme sebeplerinden birisi olarak söylenmektedir. İçeride çok sıkıldıkları ve göz kapaklarına baskı yaparak uykumuzu getirerek sonrasında göz kapakları kapandıktan sonra dışarı çıktığına dair bilgiler gelmektedir. Bu canlının sağlık için her hangi bir zararı bulunmaktadır ve ölü deriyi yediği için de faydalı gözüyle bakan doktorlar da bulunmaktadır. Bağışıklığı düşük insanlara (şeker hastalığı gibi hastalıkları olan) zararı olduğunu söyleyen doktorlar da bulunmaktadır.

Demodex Folliculorum

Bu canlıdan nasıl kurtuluruz diye soranlar için.. Bu canlıyı temizlemek adına bir çok formasyon üretseniz dahi 5-6 hafta sonrasında yeniden bir tanesi çıkmaktadır.