Tip 2 diyabet (şeker hastalığı) nedir? Nedenleri belirtileri ve tedavisi

Tip 2 diyabet nedenleri!!

Tip 2 diyabet (şeker hastalığı) nedir? Nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Tip 2 diyabet, insülin salgılamada bir yetersizlik ve hücrelerin bu hormona karşı duyarlılığının azalması sonucunda gelişiyor. İnsülin, normal işlevini yerine getiremiyor ve beta hücreleri daha çok insülin üretemiyor. Dolayısıyla, şeker hücreye gerektiğince giremiyor ve aşırı miktarlar halinde kan dolaşımında kalıyor. Tip 2 diyabetlilerin çoğunda, süreç içinde, giderek pankreastaki beta hücreleri de yıkılıyor. Ve durumun, kişiyi insülin bağımlılığına yönelttiği görülüyor.

Tip 1 ve Tip 2 diyabet arasındaki farklar nelerdir?

Diyabetin başlıca iki tipi vardır: tip 1 ve tip 2: Tip 2 diyabet, vücut düzgün çalışması için yeterli insülin üretmediğinde veya vücut hücreleri insüline tepki vermediğinde meydana gelir. Bu insülin direnci olarak bilinir. Tip 2 diyabet tip 1 diyabetten çok daha yaygındır. Tip 1 diyabette ise vücut hiç insülin üretmez.

Tip 2 diyabetin tedavisi
Diyabeti iyileştiren bir tedavi yoktur. Ancak tedavi kan glukoz düzeylerini olabildiğince normal tutmayı hedefler, bu da semptomlarınızı kontrol altına alacak ve sonradan gelişecek sağlık sorunlarınızı en aza indirecektir. Bazı durumlarda, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile diyabet semptomlarınızı kontrol etmek mümkün olabilir.

Lille’deki Pasteur Enstitüsü’nde Multifaktoriyel Genetik Hastalıklar Servisi şefi Prof. Philippe Fougel’e göre, dünyada tip 2 diyabetin görülme sıklığındaki artış, doğrudan batı, yani Kuzey Amerika tarzı yaşama bağlı. Bu öyle bir yaşam tarzı ki, kişiyi, dosdoğru obeziteye (aşırı şişmanlık) sevk ediyor. Tip 2 diyabetlilerin yüzde 80’inin obez olduğu göz önüne alınırsa, Froguel’in ne kadar haklı bir saptama yaptığı kendiliğinden ortaya çıkıyor. 1992’de Tokyo’da yürütülen bir araştırmada, yeni diyabet vakalarının, başkentteki hamburger satışlarının yüksekliğine paralel olarak arttığı belirlendi.

Fransa, diyabete ağır bedeller ödeyen ülkelerden sadece biri. 2.000.000 diyabetli yurttaşının 1.800.000’i tip 2… Bu sayının 2025 yılında 2.400.000’e varacağı öngörülüyor. İşin en kaygı verici yanı ise, tip 2 diyabete çocukluk çağında yakalananların sayısındaki artış. Oysa geçmişte, sadece 40’lı yaşlara gelmiş yetişkinler arasında rastlanıyordu.