Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler

Şeker hastası olan kişiler özellikle yediğine içtiğine dikkat etmek zorundadırlar. Çünkü tüketilen bir takım yiyecekler şekerin yükselmesine neden olabilir.

Kan Şekerini düşüren yiyecekler nelerdir?

Şeker hastası olan kişiler özellikle yediğine içtiğine dikkat etmek zorundadırlar. Yüksek kan şekeri seviyelerini düşürüp şeker hastalarına yardımcı olacak yiyecekler arasında  Fesleğen yaprağı, Keten Tohumu, Yaban mersini yaprakları, Tarçın, Yeşil çay, Moringa, Psyllium husk (Karnıyarık otu), Acı kabak, Ceviz suyu,  Neem,  Badem,  Kakao,  ıspanak,  soğan, sarımsak, lahana ve baklagiller sayılabilir

Kan şekerinizi kontrol altında tutmak için farklı tedavi seçenekleri olduğunu unutmayın. Doktorunuza danışarak bazı besinlerle de kan şekeri seviyesini kontrol altında tutabilirsiniz.

Yüksek şekeri en çabuk ne düşürür?

Yüksek Kan Şekeri Seviyelerini Düşürüp Şeker Hastalarına Yardımcı Olabilecek yiyecekler aşağıda yer almaktadır.
1- Fesleğen yaprağı
Kullanımı: Kan şekeri seviyelerini düşürmek için aç karnına iki veya üç adet fesleğen yaprağı tüketin.

2- Keten Tohumu
Kullanımı: Bir bardak ılık su ile aç karnına her sabah bir yemek kaşığı keten tohumu tozu tüketin. Ancak, sağlığınıza zararlı olabileceğinden, günde 2 çorba kaşığından fazla tüketmeyin.

3- Yaban mersini yaprakları
Kullanımı: Yaban mersini yapraklarını ezin ve günde 100 gr tüketin.

4- Tarçın
Kullanımı: Kan şekeri düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olmak için yaklaşık 1 gram tarçını bir ay boyunca günlük beslenmenize ekleyin.

5- Yeşil çay
Kullanımı: Kahvaltıdan veya yemeklerden önce bir bardak tüketin.

6- Moringa
Kullanımı: Birkaç yaprağı ezin ve suyunu çıkarın. Her sabah aç karnına çeyrek su bardağı tüketin.

7- Psyllium husk (Karnıyarık otu)
Kullanımı: Her öğünden sonra, süt veya su ile tüketebilirsiniz. Kabızlığa yol açabileceği için lor ile birlikte tüketmemeniz öneriliyor.

8- Acı kabak
Kullanımı: Üç günde bir aç karnına bir bardak acı kabak suyu tüketmeyi deneyin.

9- Ceviz suyu
Kullanımı: 2 cevizi bir fincan ılık suya koyup gece boyunca bekletin. Sabah suyunu içip cevizleri yiyin.

10: Neem
Kullanımı: Neem yapraklarını ezerek suyunu aç karnına için.

Keten Tohumu: 

Keten tohumu içerisinde Yüksek lif ve yağ asidi barındırır. Keten tohumu şekeri düşürmek için kullanılan besinler arasındadır.

Badem:
Sağlıklı yağ ve protein bakımından zengin olan fındık metabolizmayı güçlendirerek, insülin direncinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Bu özelliği nedeniyle şeker hastalığı riskini azaltmak için günde 10-15 adet badem tüketilmesi önerilmektedir.

Tatlı Patates
Tatlı patates, düşük glisemik endeksine sahiptir ve kan şekerini sabit tutar. Tatlı patates kan şekerini yavaş yavaş yükseltir ve uzun bir süre aynı seviyede kalmasını sağlar.

Limon- elma sirkesi karışımı 
Asitli limon ve elma sirkesi yüksek karbonhidratlı yemeklerle birlikte tüketildiğinde glisemik indekslerinin düşmesine yardımcı olur.

Tarçın ve limon kan şekerini düşürür mü?
Bilimsel karşılığı olmayan ispatlanmamış söylentilerdir bunlar.