Kan Şekeri Değerleri – Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı

Kan şekeri değerleri neden normal seviyelerde olmalı? Kan şekerinizi dengede tutarsanız kendinizi daha iyi hisseder, diyabete bağlı gelişebilecek göz, böbrek, kalp-damar hastalıkları gibi komplikasyonları azaltabilir veya engelleyebilirsiniz.

Kan şekeri değerleri kaç olmalı? Şeker hastalarında ideal olanı açlık kan şekeri 100 mg/dl nin altında tokluk kan şekeri 2. saat 140 mg/dl altında olmalıdır.

Açlık kan şekeri normal değerleri, düşük değeri, şeker hastalığı ve gizli şeker değerleri şöyledir; Açlık kan şekeri sağlıklı bir kişi için 90 mg/dl’nin altında olmalıdır. Normal sağlıklı bir insanın sabah açlık kan şekeri 70-99 mg/dl arasında olmalıdır. Açlık kan şekeri normal değeri 70-99 mg/dl arasındadır.

2 saatlik tokluk kan şekeri: 140 mg veya daha düşük olmalıdır. Diyabetik demek için açlık kan şekeri 125 mg veya daha yüksek, tokluk kan şekeri ise 200 mg üzerindeki olmalıdır. Aşağıda Tabloda ayrıntılı olarak açlık ve tokluk kan şekeri değerlerinin sonucunu görebilirsiniz.

KAN ŞEKERİ DEĞERİ KAÇ OLMALI

Açlık kan şekeri sağlıklı bir kişi için 90 mg/dl’nin altında olmalıdır.
Normal sağlıklı bir insanın sabah açlık kan şekeri 70-99 mg/dl arasında olmalıdır.

Açlık kan şekeri normal değeri 70-99 mg/dl arasındadır.
Normal açlık kan şekeri: 70-99 mg/dl
Açlık kan şekeri düşüklüğü: 70 mg/dl’nin altı
Gizli şeker: 100 ve 125 mg/dl
Şeker hastalığı: 126 mg/dl ve üzeri

Hedef kan şekeri değerleri nedir?

Sizin için uygun kan şekeri aralığına doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz. Hedefler, bireysel özelliklerinize göre farklılık gösterebilir. Örneğin, gebe bir kadın için daha düşük bir kan şekeri ideal olabilirken, yaşlı, kardiyovasküler hastalığı olan ve hipoglisemi riski yüksek bir birey için bu hedef çok uygun olmayabilir.